Szampon na łupież

Szampon na łupież
5 (100%) 11

Pielęgnowanie skóry głowy z objawami takimi, jak łupież wymaga zazwyczaj zastosowania dopasowanego środka myjącego. Czym kierować się wybierając szampon przeciwłupieżowy?

Szampon na łupież powinien zawierać kilka składników, które nie tylko zlikwidują przyczynę choroby, ale również zminimalizują przykre objawy, takie jak na przykład swędzenie skóry głowy. Często szampon przeciwłupieżowy powinien być łagodniejszy dla skóry głowy, ponieważ zazwyczaj jest ona przesuszona i drażniące substancje mogą dodatkowo zaostrzyć ten stan. Na jakie składniki warto zwrócić uwagę wybierając szampon w drogerii?

Szampon przeciwłupieżowy

Szampony dostępne bez recepty w każdym miejscu, zazwyczaj zawierają mniej substancji czynnych. Mogą się jednak doskonale sprawdzić w przypadku, gdy na razie nie pojawił się jeszcze tłusty łupież, problemem są tylko suche płatki naskórka ze skóry głowy. Taki stan może być spowodowany różnymi czynnikami, niekoniecznie chorobotwórczymi. Na takie objawy mogą narzekać osoby żyjące w ciągłym stresie lub te, które niedawno zmieniły szampon do włosów lub spróbowały nowego kosmetyku do ich układania. W takich przypadkach zastosowanie szamponu aptecznego często mija się z celem.

Własny szampon na łupież

W sytuacji, gdy przyczyną łupieżu jest stres, samo działanie przeciwświądowe może prawie zniwelować problem. Osoba, która dostała łupieżu na skutek drażniących substancji, zawartych w nowym kosmetyku do włosów również odczuje sporą ulgę. Czasami, gdy objawy choroby są jeszcze niewielkie, można spróbować zrobić własny szampon przeciwłupieżowy. W tym celu zazwyczaj używa się łagodnego szamponu dla dzieci i dodaje silny napar z ziół takich, jak pokrzywa. W przypadku, gdy łupież nie jest wywołany poważnym łojotokiem i infekcją grzybiczą, taki szampon daje szansę odpocząć skórze głowy od chemicznych drażniących składników.

Szampon na tłusty łupież

Szampon przeciwkołupieżowy, który ma na celu poprawić stan skóry głowy w przypadku tak zwanego tłustego łupieżu, powinien zawierać już nieco więcej działających składników. Takie preparaty są zazwyczaj droższe – warto po nie jednak sięgnąć, gdy standardowy szampon przeciwłupieżowy nie rozwiązał problemu, a objawy nasilają się. Głównymi składnikami działającymi w produktach tego typu są związki siarki i cynku – substancji przeciwgrzybiczych. Dodatkowo taki szampon, podobnie jak kosmetyk kupowany w drogerii, może zawierać składniki pomocnicze, takie jak sok z aloesu, dziegieć czy inną substancję, która minimalizuje objawy łupieżu i pomaga odżywić skórę głowy.

W przypadku, gdy apteczny szampon bez recepty okaże się niezbyt efektywny, jedyną możliwością wyleczenia łupieżu jest wizyta u dermatologa. Lekarz może przepisać szampon z silniejszą dawką substancji aktywnych. Przede wszystkim jednak przeprowadza on badanie, na podstawie którego może stwierdzić, czy dana choroba rzeczywiście jest infekcją grzybiczą. Jeśli dana kolonia grzyba jest wyjątkowo oporna na leczenie, dermatolog może przepisać preparat do stosowania wewnętrznego. Niekiedy terapia musi być przeprowadzana w kilku rzutach, by infekcja mogła zostać wyleczona całkowicie.

3 odpowiedzi do artykułu “Szampon na łupież

  1. Rdestowa

    Przede wszystkim warto zauważyć, że szampon łupieżowy nie powinien być używany za często. Nie działa wtedy normalnie, a zawsze jest tak, że im częściej coś stosujemy, tym słabiej to działa na nasz łupież. I nie ma wtedy już żadnego znaczenia co jest jego przyczyną.

  2. Pokrzywka

    Na łupież najlepszy jest zwykły szampon pokrzywowy. Nie ma się co napinać na drogie kosmiczne wynalazki, reklamowane w telewizji. W gruncie rzeczy i tak wrócicie do szamponu z pokrzywy, bo on działa na łupież w naturalny sposób. No i przede wszystkim jest skuteczny, jak w końcu poradzisz sobie z łupieżem, to nie będzie on od razu wracał.

  3. Paster

    Ja przez długi czas miałem problem z łupieżem. Z pomocą ampułek przeciwłupieżowych seboradinu, mogę się teraz cieszyć zdrowa skórą włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 3