Sposoby na łupież

Sposoby na łupież
5 (100%) 18

Kiedy zauważalne stają się pierwsze objawy łupieżu, warto zrobić wszystko, by nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby. Jakie sposoby na łupież można od razu wprowadzić w życie, by skóra głowy stała się zdrowsza?

Najprostsze domowe sposoby na łupież obejmują działania, które wykonuje się podczas pielęgnacji włosów. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy zacznie atakować tak zwany łupież suchy, jest zmiana kosmetyków, które do tej pory służyły do mycia oraz układania włosów. Te ostatnie najlepiej jest odstawić całkowicie, ponieważ często zawierają one substancje, które mogą dodatkowo podrażniać skórę głowy. Pozostawić należy jedynie szampon i odżywkę oraz produkty odżywiające skórę głowy, takie jak specjalne maski i preparaty służące do wcierania w skórę głowy.

Szampon przeciwłupieżowy

Dotychczasowy szampon również może okazać się niezbyt skuteczny w walce z łupieżem. Najlepiej zmienić go na jak najbardziej naturalny. Niektórzy polecają wykonanie własnego szamponu, można też skorzystać z oferty sklepów ekologicznych. W przypadku, gdy łupież jest już tłusty i tworzy warstwę na skórze głowy, szampon powinien zawierać składniki zmiękczające (zazwyczaj są to olejki) oraz substancje działające przeciwgrzybiczo.

Właściwe mycie głowy a łupież

Sposób na łupież to odpowiednie mycie skóry głowy. Należy pilnować, by temperatura wody nie była za wysoka. Dodatkowe podrażnienie skóry może powodować dodatkową produkcję łoju, a to sprzyja rozwojowi grzybów. Włosy dobrze jest myć szamponem rozcieńczonym. Po wmasowaniu szamponu w skórę głowy należy chwilę poczekać, a następnie dokładnie spłukać kosmetyk. W trakcie mycia głowy warto również zastosować masaż, który nie tylko pozwala usuwać zalegający łupież, ale również relaksuje, co może być pomocne, jeśli schorzenie wystąpiło na skutek stresu.

Do mycia włosów dotkniętych problemem tak zwanego tłustego łupieżu można używać dwóch szamponów – pierwszy powinien zawierać olejki, które pozwolą na rozmiękczenie warstwy łupieżu. Drugi powinien zawierać substancje lecznicze. W ten sposób działanie będzie bardziej efektywne.

Naturalne i domowe sposoby na łupież

Samo odpowiednie mycie włosów może nie wystarczyć. Istotne jest także dobre odżywienie skóry głowy. W tym celu można użyć naturalnych produktów, które codziennie znajdują się w domu. Do smarowania skóry głowy na kilka godzin przed myciem włosów można użyć między innymi kokosowego oleju, oliwy z oliwek, jajka czy nawet naturalnego jogurtu. W przypadku łupieżu tłustego, warto także zastosować miąższ lub sok aloesowy, a po umyciu włosów zastosować płukankę z roztworu octu jabłkowego lub spirytusowego.

Domowe sposoby na łupież są szczególnie użyteczne i efektywne wtedy, gdy taka kuracja prowadzona jest profilaktycznie lub po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. W przypadku natężonego łojotoku i pojawienia się łupieżu tłustego, o żółtym zabarwieniu, warto udać się do specjalisty po bardziej skuteczne środki. Jeśli preparaty takie, jak specjalne szampony i maski do skóry głowy nie wystarczą, konieczne może być doustne przyjmowanie preparatu przeciwgrzybicznego.

 

2 odpowiedzi do artykułu “Sposoby na łupież

  1. Subocz

    Najważniejszy sposób na łupież to przede wszystkim dokładne spłukiwanie wody po myciu włosów. Zwłaszcza, że najczęściej właśnie szampon czy inne chemikalia są bezpośrednią przyczyną łupieżu u ludzi. I potem już jest perpetuum mobile, samo się cały czas nakręca i łupież pojawia się w różnych formach.

  2. bronia

    Nie ma się co wstydzić, powinno się smarować skórę głowy jajkiem jak się ma łupież. Oczywiście potem trzeba wszystko dobrze spłukać, ale trzeba mieć na uwadze, że po smarowaniu jajkiem (świeżym!) nie wolno od razu myć głowy. Powinno się spłukiwać głowę letnią wodą, by jak najdokładniej i najdelikatniej umyć włosy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =