Refluks – choroba XXI wieku

Refluks – choroba XXI wieku
5 (100%) 5

Refluks to słowo, które bardzo często pojawia się w kontekście choroby refluksowej. Jednak czy zawsze refluks jest schorzeniem? Co można zrobić, jeśli cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku pojawia się zbyt często?

Refluks bardzo często jest fizjologicznym działaniem mięśni żołądka. U małych dzieci refluks fizjologiczny pojawia się aż do momentu, gdy przewód pokarmowy w pełni przyzwyczai się do trawienia pokarmów. Wcześniej cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku pojawia się bardzo często i jest to tak zwane ulewanie. Refluks patologiczny może pojawiać się również u małych dzieci, jednak dzieje się to stosunkowo rzadko. Na czym polega różnica między zwykłym a patologicznym refluksem?

Co to jest refluks

Treść pokarmowa cofa się do przełyku zazwyczaj wtedy, gdy nastąpi przepełnienie żołądka. Poza takim przypadkiem treść pokarmowa powinna pozostawać w żołądku. Wynika to między innymi z faktu, iż ściany przełyku nie są chronione przed działaniem kwasu żołądkowego i częsty kontakt z tą substancją powoduje występowanie nadżerek.

Objawy choroby refluksowej mogą obejmować również inne dolegliwości i zmiany. Najczęściej jednak osoba cierpiąca na chorobę refluksową odczuwa dolegliwości zaraz przed lub po spożyciu posiłku. Często w takiej sytuacji pojawia się tak zwana zgaga, którą zazwyczaj próbuje się zwalczać przy pomocy leków bez recepty.

Dlaczego tego typu metoda samoleczenia w przypadku patologicznego refluksu jest zawodna? Choroba refluksowa jest schorzeniem przewlekłym. Tymczasowe działanie leków jedynie zobojętniających kwas żołądkowy jest zbyt słabe, aby pozbyć się głównej przyczyny tego schorzenia. Ponadto do tego typu środków organizm często się przyzwyczaja, ich działanie jest więc coraz słabsze. Tymczasem stałe przekraczanie dozwolonych dawek leków zobojętniających kwas żołądkowy również nie jest neutralne dla organizmu.

Leczenie choroby refluksowej

Leczenie choroby refluksowej obejmuje wielorakie działania. Jeśli refluks jest spowodowany nadprodukcją kwasu żołądkowego, stosuje się preparaty, które zmniejszają jego wydzielanie. Specjalna dieta w przypadku refluksu obejmuje przede wszystkim zmniejszenie porcji posiłków i spożywanie ich w sposób regularny. Spokojne spożywanie pokarmów to bardzo ważna zasada w przypadku leczenia choroby refluksowej, ponieważ stres często wpływa na produkcję kwasu żołądkowego. (więcej: http://poradnikrefluksowy.pl/o-refluksie/leczenie-refluksu/)

Należy unikać potraw, które mogą powodować dolegliwości, jednak należy pamiętać, że ostre przyprawy nie są przyczyną refluksu. Dieta wyznaczona przez lekarza nie musi być jedynym wyznacznikiem podczas planowania menu. Obecnie zaleca się, by osoba cierpiąca na chorobę refluksową również sama sprawdzała, które pokarmy wpływają na wzmocnienie dolegliwości. Oprócz leczenia dietą i lekami w przypadku zaawansowanej choroby refluksowej niezbędne może być leczenie operacyjne.

W przypadku choroby refluksowej bezwzględnie zakazane są takie używki jak kawa, alkohol i papierosy. Podstawą kuracji przeciwko refluksowi jest rzucenie palenia – bez tego nawet leczenie farmaceutyczne może nie przynieść efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − = 11