Przyczyny zapalenia płuc u dzieci

Przyczyny zapalenia płuc u dzieci
5 (100%) 4

Zdrowie naszych dzieci zawsze może się nagle pogorszyć, a zwykłe przeziębienie przeobrazić się w poważniejszy stan. Chociaż nazwa „zapalenie płuc” brzmi groźnie, dzisiejsza medycyna najczęściej potrafi szybko się z nim uporać. Jest to jedna z najczęstszych światowych infekcji, a przeważającą większość chorych stanowią dzieci. Zapalenie płuc to stan zapalny, który może być wywołany przez bakterie, wirusy, alergie lub drażniące substancje chemiczne.

Bakteryjne zapalenie płuc powodują, zgodnie z nazwą, różne bakterie, z których najpowszechniejszą jest Streptococcus pneumoniae. Takie zapalenie może mieć szybki początek działania i towarzyszą mu możliwe objawy: kaszel z odkrztuszaniem, ból w klatce piersiowej, gorączka i zmęczenie. Dziecko może też uskarżać się na zmniejszenie apetytu, cierpieć na wymioty lub biegunkę.

Wirusowe zapalenie płuc

Wirusowe zapalenie płuc powodują różne wirusy, między innymi wirus RSV lub RSV, wirus paragrypy, wirus grypy czy adenowirus. Wczesne objawy są takie same, jak w przypadku bakteryjnego zapalenia płuc. Jednak wirusowe zapalenie płuc postępuje wolniej. Może wystąpić świszczący oddech, a kaszel może się stopniowo pogorszyć. Wirusowe zapalenie płuc może niestety zwiększyć podatność dziecka na bakteryjne zapalenie płuc. Inne, mniej powszechne zapalenia płuc, mogą być spowodowane przez wdychanie groźnych cieczy, gazów lub pyłów lub przez grzyby.

Oprócz wyżej wymienionych objawów, u dziecka z zapaleniem płuc mogą wystąpić bóle brzucha, dreszcze, trudności z oddychaniem, ból głowy. Jeśli nasza pociecha grymasi i mówi, że nie czuje się dobrze, a do tego kaszle, gorączkuje, i skarży się na bóle mięśniowe, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Maluchy będą wydawać się wiotkie i blade, mogą też płakać więcej niż zwykle.

Objawy zapalenia płuc

Mimo że objawy zapalenia płuc mogą przypominać inne problemy lub schorzenia, zawsze skonsultujmy się z lekarzem rodzinnym w sprawie właściwej diagnozy. Udajmy się na pogotowie, jeśli maluch ma zaburzenia świadomości, trudności z oddychaniem, sine usta lub wysoką gorączkę, która nie reaguje na ibuprofen lub paracetamol.

Diagnoza będzie zależeć od stopnia choroby. W okresie wielu zachorowań, objawy zapalenia płuc łatwo pomylić z przeziębieniem i grypą. Lekarz może zdiagnozować chorobę tylko na podstawie dokładnej historii i badania fizykalnego, ale może też posiłkować się następującymi badaniami w celu potwierdzenia diagnozy: rentgen klatki piersiowej, badanie krwi, posiew plwociny, pulsoksymetria. Zwykle osłuchanie i RTG klatki piersiowej wystarczy, by wykazać jednoznacznie zapalenie płuc.

Leczenie zapalenia płuc

Indywidualne leczenie zostanie ustalone przez lekarza dziecka w oparciu o wiek dziecka, ogólny stanu zdrowia i historię ostatnio przyjmowanych leków. Tolerancja dziecka na określone leki to kwestia, o której warto w tym momencie pamiętać. Leczenie może obejmować antybiotyki, ale nie musi. Czasem wystarczą leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i łagodzące uporczywy kaszel.

Niektóre dzieci mogą być leczone w szpitalu, jeśli mają poważne problemy z oddychaniem. Tam otrzymają dożylne lub doustne antybiotyki a także dożylne płyny, jeśli mają problemy z samodzielnym piciem. Lekarz może też zlecić zabiegi polepszające jakość oddychania.

W dzisiejszych czasach antybiotyki i inne leki potrafią uporać się z zapaleniem płuc. Jednak to nie oznacza, że objawy można zlekceważyć. Każde dziecko z podejrzeniem zapalenia płuc, powinien obejrzeć lekarz, gdyż nadal jest to potencjalnie bardzo groźna choroba, której skutek może być nawet śmiertelny. Zakażenie płuc może rozprzestrzeniać się do krwioobiegu lub ilość tlenu, która dociera do płuc malucha, może zostać zmniejszona. Kaszel jest odruchem koniecznym, ponieważ pomaga usuwać szkodliwą wydzielinę, dlatego nie podawajmy samodzielnie leków hamujących kaszel dzieciom z zapaleniem płuc.

2 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny zapalenia płuc u dzieci

  1. Miotyna

    Najgorsze jest wirusowe zapalenie płuc, wywołane przez nieznaną bakterię. Moja mała właśnie drugi tydzień meczy się w szpitalu i nie widzę szczerze mówiąc żadnej zmiany na lepsze. Lekarze też nie za bardzo wiedzą jaka jest przyczyna zapalenia płuc i tylko cały czas powtarzają, że trzeba swoje odczekać i tak dalej. Żenada.

  2. Sylwek

    Ja zawsze powtarzam, że jak z dzieckiem kierują do szpitala, to najpierw się dowiedz ile mają miejsc i jakie są sale. Bo raz mój syn był w OŚMIOosobowej sali i po trzech tygodniach wyszedł chyba bardziej chory niż był z tym jednym zapaleniem płuc. Gdybym wiedział, to bym wolał leczyć go w domu i wozić do szpitala na zastrzyki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 6