Przyczyny łupieżu

Przyczyny łupieżu
5 (100%) 17

Przyczyny łupieżu mogą być różne. Choć obecnie uważa się, że w większości przypadków za łupież odpowiedzialne są grzyby, to jednak nie każdy rodzaj tak nazwanej choroby jest wywołany przez te drobnoustroje. Jaka może być przyczyna łupieżu i co należy zrobić, by ją znaleźć?

Przyczyny łupieżu suchego

Co powoduje łupież suchy? Łupież suchy to jedna z częściej występujących odmian łupieżu. Może pojawić się jako następstwo drażniących kosmetyków, które przesuszają skórę głowy, przez co zaczyna się jej łuszczenie. Może być on także ostrzeżeniem ze strony organizmu dotyczącym diety – zbyt mało zróżnicowany jadłospis, ubogi w wartościowe produkty spożywcze, może doprowadzić do znacznego pogorszenia się stanu skóry, także tej na głowie.

Ta odmiana łupieżu często występuje u osób, które stresują się w pracy lub ogólnie prowadzą mało spokojny tryb życia. Nawet jeśli nie zdają sobie sprawy ze swojego zdenerwowania, to występujący bez powodu suchy łupież jest objawem przeciążenia organizmu. Suchy łupież to także możliwy początek infekcji grzybiczej, która z czasem będzie się coraz bardziej rozwijać. Bez poznania przyczyny łupieżu trudno jest rozpocząć właściwe leczenie. Dlatego też warto zastanowić się nad tą kwestią, zamiast od razu sięgać po drogi preparat przeciwgrzybiczy, który niekoniecznie jest potrzebny w przypadku łupieżu wywołanego dietą czy stresem.

Przyczyny łupieżu tłustego

W przypadku łupieżu tłustego, gdy podejrzewana jest już infekcja grzybicza, można sięgnąć po bardziej skuteczne środki, szczególnie gdy standardowe szampony przeciwłupieżowe przyniosły choć niewielki efekt. Przy bardzo zaawansowanym tłustym łupieżu najlepiej jest po prostu odwiedzić lekarza dermatologa, ponieważ on jest w stanie najszybciej stwierdzić, jakiego typu leczenie będzie konieczne. Infekcja grzybicza w przypadku tak zwanego tłustego łupieżu jest wywołana przez grzyby naturalnie występujące na skórze. Nadmiar łoju powoduje jednak, że te drobnoustroje mają doskonałe warunki rozwoju, przez co zaczyna się infekcja. Zazwyczaj standardowe środki przepisywane przez dermatologa powinny wyleczyć infekcję. Jeśli tak nie jest – potrzebne są specyfiki przyjmowane wewnętrznie.

Bakterie i grzyby przyczyną łupieżu

Przyczyną łupieżu mogą być także grzyby innego rodzaju. Tak jest w przypadku tak zwanego łupieżu pstrego, który jest spowodowany przez grzyby powodujące przebarwienia. Tego typu schorzenie również wymaga stosowania środków takich jak szampony, maści i tabletki. Pomimo terapii stan skóry może poprawić się dopiero po pewnym czasie.

Przyczyną łupieżu mogą być również bakterie. Wtedy leczenie polega głównie na podaniu antybiotyku – w formie maści i w formie doustnych preparatów. Gdy powodem łupieżu są bakterie, tym bardziej wskazana jest rygorystyczna higiena osobista. Takich zaleceń nie ma w przypadku łupieżu wywołanego grzybami, ponieważ wtedy zbyt częste mycie może podrażniać skórę i stwarzać drobnoustrojom lepsze warunki. Przy wszelkiego typu infekcjach skórnych warto jednak uważać, by podczas mycia i pielęgnacji ciała nie dochodziło do uszkodzeń naskórka na skutek zbyt mocnego pocierania czy też stosowania drażniących substancji myjących.

2 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny łupieżu

  1. technik mechanik

    Łupież suchy nie jest taki zły. Dużo gorzej jak przekształci się w łupież tłusty, bo wtedy najgorzej jest go wyleczyć. Usunięcie łupieżu nie jest proste przede wszystkim dlatego, że poniekąd wrasta on w skórę głowy i nie da się go usunąć w żaden normalny sposób.

  2. PTSB

    Warto przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że łupież w pewnym sensie jest wtórny. Przyczyny łupieżu są ogólnie znane. A mimo tego wciąż pojawia się u kolejnych osób. W ogóle mam wrażenie, że ludzkość – tak ogólnie – wcale id klat nie korzysta z doświadczeń, które sama powinna pielęgnować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

94 − 86 =