Przyczyny i objawy hemoroidów

Przyczyny i objawy hemoroidów
5 (100%) 10

Hemoroidy to schorzenie cywilizacyjne, z którym boryka się coraz większa liczba osób. Leczenie hemoroidów jest zwykle długotrwałe i wymaga przez to sporej cierpliwości. Na szczęście w wielu przypadkach można ich uniknąć. Istnieje szereg przyczyn pojawienia się hemoroidów. Znając je, można zminimalizować ryzyko tej dolegliwości do minimum.

Główne przyczyny hemoroidów

Jeśli chodzi o główną przyczynę hemoroidów, jest nią siedzący tryb życia. Osoby cierpiące na hemoroidy bardzo często mają pracę siedzącą (np. pracownicy biurowi, kasjerzy i kasjerki, kierowcy) lub też cierpią na problemy z wagą, przez co nie ruszają się zbyt często. Brak ruchu powoduje powstanie zaburzeń ciśnienia w układzie żylnym odbytu. Również kolarze, którzy, paradoksalnie, dużo się ruszają, mogą cierpieć na hemoroidy. Jest to związane z faktem iż przez długi czas, podczas jazdy pozostają oni w pozycji siedzącej na niewygodnym siodełku.

Inną przyczyną hemoroidów może być ciąża. W jej trakcie, w organizmie przyszłej matki dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Gdy płód rośnie w macicy, dochodzi do ucisku układu żylnego. Skutkiem tego jest utrudnienie odpływu krwi i związane z tym upośledzenie pracy układu jelitowego.

Czytaj więcej o hemoroidach: http://procto.net.pl/

Dolegliwości związane z hemoroidami mogą pojawić się także w trakcie porodu. Silne parcie powoduje bowiem powiększenie wcześniej niewyczuwalnych guzków. Zwykle kilka miesięcy po ciąży dolegliwości związane z hemoroidami ustępują przy odpowiedniej aktywności fizycznej, chociaż czasami trzeba zastosować różnego rodzaju sposoby leczenia. Najlepiej na hemoroidy zewnętrzne po ciąży sprawdza się specjalna maść na hemoroidy.Pozostałe przyczyny hemoroidów to częste biegunki, schorzenia układu krwionośnego oraz uprawianie seksu analnego, który prowadzi do podrażnienia okolic odbytu. Przyczyn hemoroidów może być zatem wiele. Części z nich można uniknąć, pamiętając o ograniczeniu określonych zachowań lub też zmieniając w odpowiedni sposób swój tryb życia tak, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu, co ogranicza ryzyko pojawiania się guzków w okolicach odbytu.

Objawy hemoroidów

Jak rozpoznać hemoroidy? Ich objawy są bardzo charakterystyczne. Pierwszym z nich jest przykry świąd okolic odbytu, który nie ustępuje pomimo kąpieli lub prysznica, a także zastosowania sporej dawki ruchu. Ponadto z odbytu może sączyć się wydzielina  Gdy w okolicach odbytu pojawia się wilgoć, należy jak najszybciej zareagować i udać się do lekarza. Równie charakterystycznymi objawami hemoroidów są uczucie niepełnego wypróżniania i konieczność silnego parcia w trakcie defekacji oraz krew widoczna na papierze toaletowym lub bezpośrednio na stolcu.

Późniejszymi objawami, po których pojawieniu się zwykle pomóc już może tylko interwencja chirurgiczna, są bóle okolic odbytu oraz wypadanie z odbytu guzków. Taki stan rzeczy może doprowadzić do groźnych powikłań w formie obrzęku lub zakrzepicy. Im szybciej zostanie podjęta odpowiednia interwencja, tym mniejsze ryzyko, że hemoroidy wpłyną w negatywny sposób na ogólny stan zdrowia.

 

Odpowiedź do artykułu “Przyczyny i objawy hemoroidów

  1. Pingback: Jak leczyć hemoroidy? | BezDepresji.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 4 =