Łupież u psa

Łupież u psa
5 (100%) 34

Łupież u psa może być objawem poważnej choroby. Może być również spowodowany nieprawidłową pielęgnacją lub dietą. Jakie są sposoby na łupież u psów i kiedy wizyta u weterynarza jest niezbędna?

Przyczyny łupiezu u psa

Łupież u psa, podobnie jak łupież u człowieka, może być spowodowany przesuszeniem skóry. W domowych warunkach zdarza się tak zwłaszcza zimą, gdy działają kaloryfery lub klimatyzacja osuszająca powietrze. Latem przesuszenie bywa spowodowane promieniowaniem UV.

Jak można się przed tym bronić? Zimą można stosować nawilżacze powietrza lub po prostu postawić, w pomieszczeniu gdzie przebywa pies, dużą miskę z wodą. Należy również pamiętać o świeżej wodzie do picia dla psa – dodatkowa zachęta do picia wody jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy zwierzę spożywa wyłącznie suchą karmę. Z przesuszeniem skóry można również walczyć, stosując nawilżające odżywki przeznaczone dla psów. Równocześnie można używać również szamponu przeciwłupieżowego z tej samej serii. Jednocześnie stosując jakiekolwiek myjące kosmetyki, warto pamiętać o tym, by dokładnie spłukiwać sierść zwierzęcia po kąpieli. Resztki tego typu kosmetyków także mogą działać drażniąco na skórę i przesuszać ją, co jest powodem łupieżu.

Łupież psa może być również spowodowany nieodpowiednim pożywieniem. Problemem bywa zarówno podawanie samej suchej karmy, jak i niedobory składników odżywczych. Coraz częściej zwraca się uwagę między innymi na to, by tego typu pokarm zawierał kwasy omega, które przeciwdziałają przesuszaniu się skóry. W przypadku, gdy karma nie zawiera ich wcale lub są to niewielkie ilości, poleca się podawanie oleju z oliwek lub rzepakowego. Na brak kwasów omega w organizmie psa może wskazywać nie tylko łupież, ale również ogólny zły stan sierści. Gdy staje się ona łamliwa i dodatkowo zaczyna wypadać, należy rozważyć zakup karmy lepszej jakości lub dodatkową suplementację.

Karma i choroby, a łupież psa

Niekiedy karma zawiera wszystkie potrzebne składniki, jednak problem nadal się pojawia. Jeśli niedawno został wprowadzony nowy pokarm, warto sprawdzić, czy zwierzę nie ma alergii na jeden z produktów, który znajduje się w składzie. Warto przeprowadzić wtedy próbę i na pewien czas powrócić do podawania poprzedniego pokarmu. Bez względu na wynik warto zwrócić się także do weterynarza, który często może polecić karmę, która nie ma w składzie uczulających składników.

Łupież u psa może być również spowodowany grzybicą lub inną chorobą pasożytniczą. Tę ewentualność warto rozpatrzyć wtedy, gdy powyższe sposoby zawiodą. W takim przypadku nie jest wskazane, by leczyć psa samodzielnie – niezbędne jest zasięgnięcie opinii weterynarza. Podczas badania powinna zostać pobrana próbka, by sprawdzić, co wywołuje łupież. Szczególnie niepokojącym objawem jest zaczerwienienie skóry oraz świąd – takie dolegliwości zazwyczaj świadczą o poważniejszym problemie. Chorób pasożytniczych nie należy lekceważyć, ponieważ mogą być one niebezpieczne nie tylko dla samego zwierzęcia, ale również dla wszystkich domowników. Dlatego tak ważna jest w takim przypadku wizyta u weterynarza.

 

2 odpowiedzi do artykułu “Łupież u psa

  1. znawca aligatorów

    Łupież u psa pojawi się przede wszystkim w przypadku, gdy nie będzie on odpowiednio odżywiony i nawodniony. Uważać trzeba przede wszystkim latem. Pies musi mieć najlepiej stały dostęp do wody żeby nie było kłopotów ze skórą i sierścią. Bo to najkrótsza droga żeby pojawił się łupież u psa.

  2. Ekspert

    Łupież u psa powodują najczęściej pasożyty. Można to wyleczyć, ale najczęściej będą konieczne tabletki od weterynarza. Im mniejszy pies, tym gorzej bo często duży pies połyka większe kęsy bez gryzienia i można szybko wyleczyć łupież u pupila. Ale małemu trudniej przemycić tabletkę i trzeba się przy tym nagimnastykować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 6 =