Łupież u kota

Łupież u kota
4.4 (88%) 15

Łupież u kota, podobnie jak u innych zwierząt, czy też ludzi, może być spowodowany różnymi schorzeniami. Zdarza się jednak, że powody są jak najbardziej prozaiczne. Jak można leczyć łupież i kiedy warto zwrócić się o poradę do specjalisty?

Przyczyny łupieżu u kota

Łupież u kotów może być wywołany przez wiele czynników. Zazwyczaj wygląda on tak, jak suchy łupież u człowieka – ma wtedy postać białych płatków, które są widoczne u nasady ogona lub wzdłuż kręgosłupa. Ta postać łupieżu może być spowodowana niewłaściwą pielęgnacją. Kot, w przeciwieństwie do psa, samodzielnie się myje. Jeśli nie może tego zrobić, na przykład z powodu innego schorzenia lub otyłości, wtedy stan skóry w niedostępnym miejscu może się pogorszyć i może pojawić się tam łupież.

Jeśli przyczyną takiego stanu jest otyłość, konieczne jest wprowadzenie diety odchudzającej. Ponadto, dopóki kot nie schudnie, należy pomóc mu w utrzymaniu codziennej higieny – do tego celu należy używać wyłącznie dedykowanych kosmetyków lub tylko samej wody. Jeśli zostanie zastosowany specjalny szampon, trzeba bezwzględnie pamiętać o dokładnym spłukaniu go po kąpieli. Przesuszenie skóry u kota, które kończy się łupieżem, może być spowodowane także zbyt suchym powietrzem w domu. W takich przypadkach należy rozważyć dodatkowe nawilżenie, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Karma a łupież u kota

Koci łupież może być spowodowany także niewłaściwym pokarmem. Należy sprawdzić, czy kot otrzymuje w pożywieniu właściwą ilość kwasów omega. W przypadku wątpliwości, zazwyczaj zaleca się podawanie oleju z łososia. Łupież może być również objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej. W przypadku kotów, często uczulającym składnikiem jest mięso kurczaka. Dlatego jeśli łupież pojawił się po zmianie dotychczasowej karmy, warto rozważyć również taką ewentualność. Obecnie na rynku istnieją pokarmy bez dodatku najczęściej uczulających składników. Po zmianie karmy należy pamiętać, by dać kotu czas na przystosowanie się do niej – efekty „kuracji” mogą pojawić się dopiero po pewnym okresie.

Stres a łupież u kota

Łupież u kota może być także spowodowany stresem. Choć wydaje się to mało prawdopodobne, to jednak należy pamiętać, że kot reaguje nerwowo na wszelkie zmiany w domu, zaczynając od pojawienia się nowego członka rodziny, po przestawienie mebli. Leczenie łupieżu, który jest wywołany stresem, nie jest proste, ponieważ najprostszą metodą jest zazwyczaj eliminacja czynnika stresującego, co czasami jest niemożliwe. Dobre efekty w takim przypadku mogą przynieść kocie feromony. W przypadku łupieżu tego typu, dobrze jest także skontaktować się ze specjalistą – najlepiej weterynarzem – kocim behawiorystą.

Łupież u kotów może być także spowodowany chorobami pasożytniczymi. Białe płatki naskórka mogą pojawiać się na przykład na skutek drapania w przypadku pcheł lub grzybicy. Leczenie takich schorzeń na własną rękę jest ryzykowane – najlepiej w takim przypadku udać się do weterynarza, który często zleca badania, by określić dokładny rodzaj patogenu. Nawet jeśli łupież jest wywołany grzybicą nie należy używać szamponów przeznaczonych dla ludzi. Niewskazana jest również terapia olejkami, ze względu na inny sposób metabolizmu tego typu substancji w wątrobie kota.

3 odpowiedzi do artykułu “Łupież u kota

  1. Ela

    Moja kicia, którą wzięłam ze schroniska też ma ten problem. Zwłaszcza, że łupież u kota to nie jest taka łatwa sprawa jak u ludzi, że posmarujesz szamponem przeciwłupieżowym i po krzyku. Zazwyczaj nie można na to nic poradzić, nawet weterynarz powiedział, że po prostu trzeba mieć szczęście, bo leczenie łupieżu u kota nie jest łatwe.

  2. Ela

    U mojego kotka łupież był spowodowany chorobami stawów. Przez to, że Milenka nie mogła biegać i skakać jak kiedyś, miała nadwagę. To wszystko razem spowodowało, że nie mogła się do końca umyć i pojawił się łupież – najpierw na ogonku, a potem na grzbiecie. Na szczęście udało się nam go usunąć, ale do dziś nie wiem czy nie powróci.

  3. Krakowianka

    Mam pięknego czarnego kota perskiego, niestety dotknął nad problem łupieżu. Ta sytuacja trwa już kilka lat leczona czy nie jeden grzyb, łupież jak był tak jest. Jednak miesiąc temu zastosowałam szokować metodę i wygolilam kota na łyso. Zostawiłam tylko czarne krótkie skarpetki, pędzelek na ogonie i uformowałam mała główkę. Kot wygląda komicznie i trudno. Dla mnie ważniejsze jest, żeby pozbyć się tego łupież. Od dwóch tygodni mój persik chodzi wygolony, sierść troszkę odorasta i nie ma śladu łupież. Raz dziennie smaruje delikatnie olejkiem z czarnuszki-rewrlacja. Zobaczę co będzie działo się dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

40 + = 49