Łupież u dziecka

Łupież u dziecka
5 (100%) 8

Wydaje się, że dziecku nie grozi łupież – w końcu najczęstsza postać łupieżu jest wywołana zmianami hormonalnymi, często związanymi dopiero z okresem dojrzewania. Bywa jednak, że już małe dzieci cierpią z powodu łupieżu. Jak leczyć dziecko z łupieżem i dlaczego może on występować w tym okresie życia?

Przyczyny łupieżu u dzieci

Łupież, nazywany zwykłym, może pojawić się nawet już u sześciolatka. Tak samo, jak u osób dorosłych, przyczyną jest grzyb, który w zwyczajnych warunkach po prostu przebywa na skórze człowieka. Jeśli jednak ten patogen ma doskonałe warunki do rozwoju, wtedy zaczyna się infekcja i problemy z łuszczącym się naskórkiem głowy. Po łupieżu zwykłym może pojawić się łupież łojotokowy, związany z nadmierną pracą gruczołów łojowych. To właśnie wtedy dziecko narażone jest na infekcję.

Łupież łojotokowy u dziecka

W przypadku łupieżu łojotokowego, należy podjąć zdecydowane działania, ponieważ zły stan skóry często prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Tego typu łupież u dziecka najlepiej jest leczyć po konsultacji z dermatologiem. Lekarz może przeprowadzić badanie mykologiczne, które określi, jakiego typu grzyb zaatakował skórę i jaki preparat szybko wyleczy chorobę. W przypadku dzieci lepiej jest zaniechać eksperymentów z szamponami dostępnymi poza apteką.

By pozbyć się łupieżu łojotokowego, można wprowadzić takie same środki zaradcze, jak u osób dorosłych. Smarowanie skóry głowy odpowiednim olejem pomoże pozbyć się tłustego, martwego naskórka. By wspomóc złuszczanie się warstwy zrogowaciałej skóry, najlepiej jest użyć miękkiej szczoteczki. Codzienny rytuał czesania może być bardzo odprężającym przeżyciem dla dziecka, o ile zostanie przeprowadzony w odpowiedni sposób.

Leczenie łupieżu u dziecka domowymi sposobami.

Łupież u dziecka można spróbować leczyć tak samo jak u osób dorosłych, stosując takie preparaty, jak olejek z geranium czy też herbaciany. Należy pamiętać o rozrzedzeniu substancji, które są niekiedy sprzedawane w formie skoncentrowanej – wiele olejków eterycznych wylanych wprost na skórę może ją poparzyć. Dlatego stosując taką kurację samodzielnie należy mieć to na uwadze. Łupież u dzieci można także leczyć za pomocą takich środków jak sok z cytryny oraz płukanka z mocnego naparu pokrzywowego. Taką kurację przeprowadza się jednak dopiero u dzieci sześcioletnich. Decydując się na kurację u dzieci młodszych należy robić to pod kontrolą lekarza, a wcześniej przeprowadzić próbę uczuleniową, ponieważ obecnie wiele ziół może uczulać.

Tak samo, jak u osób dorosłych, warto sprawdzić, czy łupież u dziecka nie wynika z niewłaściwej diety. Choć jadłospis maluchów zazwyczaj jest kontrolowany przez rodziców, to bywa, że brakuje w nim ważnych składników. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kwasy omega, ponieważ według badań na ich niedobór cierpi bardzo wielu dorosłych ludzi.

Warto pamiętać, że tak zwana ciemieniucha, czyli gruba warstwa złuszczonego naskórka na główce dziecka, nie jest tak naprawdę łupieżem. Dlatego też nie należy jej leczyć preparatami przeciwgrzybiczymi, a jedynie smarować specjalną oliwką, która umożliwi łagodne ściągnięcie tej warstwy ze skóry głowy.

2 odpowiedzi do artykułu “Łupież u dziecka

  1. Mamcia

    Łupież u dziecka to klasyka. U mnie już trzeci raz to samo, a przy każdym maluchu stosowałam inne metody, inne szampony na łupież, a nawet domowe sposoby. Zwłaszcza, że najczęściej dzieci się pocą, biegają, zakładają czapkę, zdejmują, kombinują i sami zresztą wiecie 🙂 Ale na szczęście łupież u dziecka stosunkowo szybko mija, nawet jak się niespecjalnie coś robi, tylko po prostu myje głową odpowiednim szamponem.

  2. naprawdę

    Warto sprawdzić jak łupież u dziecka się skończy, czy nie pojawi się tzw. ciemieniucha. To taka skorupa na skórze głowy, która w gruncie rzeczy nie jest łupieżem, ale zmianą skórną, która nie jest wcale powiązana z atakiem bakterii czy innych drożdżaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

23 − 18 =