Łupież tłusty

Łupież tłusty
5 (100%) 16

Łupież tłusty to konsekwencja zbyt dużej produkcji łoju. Choć zwykle samo zapalenie skóry w przebiegu tej choroby jest wywoływane przez grzyby, to jednak właśnie nadprodukcja łoju sprawia, że ten rodzaj patogenów ma doskonałe warunki rozwoju.

Objawy łupieżu tłustego

W przeciwieństwie do łupieżu suchego, tłusty łupież najlepiej jest widoczny nie na ubraniu, ale na skórze głowy. Widoczny jest on w formie żółtych łusek, ściśle przylegających do skóry głowy. Trudno jest je usunąć z pomocą zwykłego szamponu, dlatego w takiej sytuacji poleca się zazwyczaj zakup odpowiedniego, aptecznego środka. Tego typu szampony lub preparaty, przeznaczone do wcierania w skórę głowy, mają na celu odklejenie żółtych łusek. Gdy to się uda, zastosowane środki przeciwgrzybicze będą działały skuteczniej, ponieważ będą mogły bez przeszkód dotrzeć do samej skóry.

Leczenie łupieżu tłustego

Samodzielne leczenie łupieżu tłustego w domu jest możliwe tylko na początku choroby. Jeśli taki stan trwa już długo, zazwyczaj oznacza to, że zastosowane środki dostępne bez recepty okazały się nieskuteczne. Nie należy zresztą zbyt długo czekać na ich działanie – niewłaściwe leczenie łupieżu tłustego może prowadzić nawet do wyłysienia. Domową metodą na tłusty łupież może być olej kokosowy, ponieważ ma on działanie antygrzybiczne oraz antybakteryjne. Kolejnym wartym uwagi domowym preparatem na łupież może być także olejek herbaciany. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę, by był to produkt rzeczywiście naturalny.

Domową metodą na szybsze pozbycie się łupieżu, którą można stosować razem z innymi środkami, także tymi zapisanymi przez lekarza, jest odpowiednie mycie włosów. Należy to robić zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba – ani w przypadku włosów suchych, ani tym bardziej często się przetłuszczających, nie należy czekać na ostatnią chwilę. Przy łupieżu należy również czesać włosy i jednocześnie masować skórę głowy, by w ten sposób efektywniej pozbyć się „łusek”. Po umyciu należy płukać włosy dokładnie – najlepiej tak samo długo, jak trwało samo ich mycie.

Domowe sposoby na łupież

Domowe metody na łupież warto zastosować jeszcze przed pojawieniem się łupieżu tłustego. Często jest on bowiem poprzedzony tak zwanym łupieżem suchym i to właśnie w takim momencie domowe metody działają efektywnie. W przypadku, gdy problem z tłustym łupieżem jest coraz większy, jedyną skuteczną metodą jest wizyta u dermatologa. Lekarz może dokładnie określić rodzaj grzyba i na tej podstawie dobrać odpowiednio działający preparat. Jeśli problem z łupieżem jest rzeczywiście bardzo duży, może być wskazane zażywanie preparatu doustnego. Zazwyczaj jednak jest to ostateczność – jako pierwszych używa się zawsze środków do stosowania zewnętrznego.

Badanie przeprowadzone przez lekarza jest ważne – stosując różne preparaty dostępne bez recepty, działa się bez wyraźnych wskazań. Tymczasem istnieją choroby, takie jak na przykład łuszczyca, które wymagają innego rodzaju działania lub po prostu rozszerzonej kuracji. W takim przypadku same szampony przeciwłupieżowe nie wystarczą, tym bardziej, że występowanie łuszczycy często zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się łupieżu.

2 odpowiedzi do artykułu “Łupież tłusty

  1. Mała Kasia

    Ja miałam łupież suchy w tym samym czasie co trądzik młodzieńczy i muszę przyznać, że nie było to miłe, jak z każdej strony się człowiek czuje otłuszczony i nie ma możliwości żadnej zmiany na lepsze. Można myć twarz kilka razy dziennie, ale włosów już nie, bo skóra głowy jest bardziej wrażliwa, a tylko pogłębi to łupież.

  2. Grejdon

    Przy łupieżu tłustym trzeba właśnie jak najczęściej myć włosy i dokładnie spłukiwać skórę głowy. Ale to nie wszystko, bo ważne jest też – a może przede wszystkim – żeby był to szampon do włosów przetłuszczających się. Zwykły spowoduje więcej szkody niż pożytku. I dzięki temu uporamy się z łupieżem. Może nie szybko, ale uda się to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 21 = 24