Łupież suchy

Łupież suchy
5 (100%) 8

Łupież suchy zazwyczaj objawia się białymi lub szarawymi płatkami naskórka, które są suche i drobne. Przez to, że są lekkie, osiadają nie tylko na włosach, ale również na ubraniu. Zazwyczaj nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego wiele osób próbuje się pozbyć tego problemu. W jaki sposób można zrobić to naprawdę skutecznie?

Przyczyny łupieżu suchego

Początkowo łupież jest zazwyczaj na tyle niewielki, że problem jest bagatelizowany. Tymczasem poznanie przyczyny przesuszenia skóry głowy jest bardzo istotne. Suchy łupież może wskazywać zarówno na początek zapalenia skóry głowy, spowodowanej działaniem patogenu, jak i na nieprawidłową pielęgnację. Suchy łupież może być też pierwszym objawem w przypadku, gdy organizm cały czas narażony jest na stres.

Leczenie suchego łupieżu

Leczenie suchego łupieżu powinno zależeć od przyczyny wystąpienia takiego stanu. Jeśli łupież został spowodowany przez nowy szampon lub inny kosmetyk, służący do pielęgnacji włosów, najlepiej jest wrócić do poprzedniego, który nie powodował problemów. W przypadku gęstych szamponów, które bardzo trudno jest skutecznie spłukać, warto rozcieńczyć kosmetyk. To ułatwi jego dawkowanie oraz całkowite spłukanie go ze skóry głowy i z włosów. W przypadku problemów z myciem, zalecane jest również skrócenie włosów – to ułatwia właściwą pielęgnację i kontrolę skóry głowy.

Domowe sposoby na suchy łupież

W przypadku przesuszonej skóry głowy, dobrze jest wypróbować domową metodę jej nawilżenia, jaką jest olej kokosowy. Warto jednak pamiętać, że nie można tej metody stosować zbyt długo – po pewnym czasie olej kokosowy może spowodować ponowne przesuszenie. Bardziej efektywną metodą może okazać się przemywanie skóry głowy sokiem z aloesu. W przypadku, gdy łupież suchy zaczyna przechodzić w tłusty, można wypróbować olejek herbaciany, który działa niszcząco na grzyby. Dobrze jest także zmienić szampon na łagodny i nawilżający, przeznaczony do włosów z łupieżem.

W przypadku, gdy problem z łupieżem spowodowany jest przez stres, konieczne bywa działanie nie tylko za pomocą zewnętrznych środków ograniczających łupież. Istotne jest, by poprawić stan swojej psychiki, na przykład poprzez uprawianie sportu, ćwiczenia antystresowe oraz odpowiednią dietę. Brak tego typu zmian doprowadzi do konieczności stosowania stałej terapii, zmniejszającej wydzielanie sebum, która nie będzie skuteczna dopóki nie zmieni się nastawienie osoby cierpiącej na łupież.

W przypadku, gdy standardowe środki apteczne, które można kupić bez recepty, nie dają efektów, konieczne jest udanie się do lekarza. Łupież suchy, którego nie da się wyleczyć, często zmienia się w łupież tłusty. Ten z kolei bywa początkiem zapalenia skóry głowy, którego następstwem jest łysienie. Dlatego tak ważne jest, by we właściwym czasie rozpocząć leczenie preparatem o dużej zawartości substancji czynnej. W razie wykrycia rozwijającego się stanu zapalnego może zaistnieć konieczność przyjmowania środków doustnych. By określić, czy rzeczywiście jest to konieczne, lekarz zazwyczaj pobiera próbkę łupieżu. To pozwala określić, czy powodem infekcji rzeczywiście jest grzyb i dobrać najskuteczniejsze leki.

2 odpowiedzi do artykułu “Łupież suchy

  1. zefirek

    Czy ktoś się orientuje czy wyczesywanie łupieżu ma jakikolwiek sens? Poprawia to sytuację, niweluje łupież czy może wręcz przeciwnie? Może właśnie w ten sposób rozsiewa się łupież i jest go coraz więcej, bo tylko w ten sposób można te drożdżaki przemieścić z miejsca na miejsce?

    1. Roomba

      Jak masz łupież suchy to nie ma wielkiego sensu wyczesywanie. Oczywiście przyniesie to efekt na pare godzin, jak na przykład idziesz na randkę, ale zwróć uwagę, że w ten sposób nie usuwasz przyczyny łupieżu, która może być przecież różna. A wiadomo, że lepiej walczyć z przyczynami niż wyczesać łupież i udawać, że nic się nie dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 6 = 1