Łupież różowy

Łupież różowy
5 (100%) 14

Łupież różowy to choroba, która nie objawia się tak, jak zwyczajny łupież. Głównym objawem tego schorzenia bardzo często jest swędząca różowa wysypka. Co można zrobić gdy ona się pojawi?

Nawet wśród lekarzy specjalistów można spotkać różne opinie co do tego, czy to schorzenie jest zaraźliwe. Na razie jednak uważa się, że choć łupież różowy może być wywoływany przez wirusa, to jednak nie jest to choroba zakaźna. Mimo to, do profilaktyki tej choroby można zaliczyć dbanie o stan skóry – w tym nienarażanie jej na szkodliwe czynniki mechaniczne czy chemiczne.

Objawy łupieżu różowego

Pierwszym objawem tego schorzenia jest pojedyncza różowa plamka, która zwykle jest dość sucha i łuszcząca się. Po jakimś czasie pojawiają się kolejne, nie zlewają się one jednak ze sobą, a cały czas stanowią osobne punkty. To odróżnia to schorzenie od innych podobnych wysypek skórnych, spowodowanych na przykład alergią pokarmową.

Sposoby na łupież różowy

Sposoby na łupież różowy obejmują przede wszystkim preparaty, które mają na celu zmniejszenie swędzenia. Jest to bowiem najbardziej męcząca dolegliwość w trakcie trwania tego schorzenia. Lekarz w takim przypadku może zapisać maść sterydową, jednak nie powinno się jej używać dłużej, niż jest to zalecane.

Wśród metod naturalnych, leczenie łupieżu różowego obejmuje stosowanie okładów z naparów ziołowych lub rozgniecionego ogórka. Jednocześnie warto unikać wszystkiego, co może podrażniać skórę –  między innymi gorących kąpieli i silnie pachnących kosmetyków. Niewskazane są także ćwiczenia fizyczne, które powodują znaczne pocenie się. Opalanie skóry jest dozwolone tylko w ograniczonym zakresie – zmiany są wrażliwe na oparzenia, dlatego najlepiej pozostać jedynie przy kąpielach słonecznych. W przypadku, gdy objawy są bardzo nasilone, a dodatkowo pojawia się zmęczenie i ból, należy skonsultować się z lekarzem. Często bowiem tego typu dolegliwości mogą pojawić się także przy innych, podobnych schorzeniach, choć zdarza się, że jest to nasilony odczyn zapalny przy łupieżu różowym.

Leczenie łupieżu różowego

Zmiany przy łupieżu różowym obejmują zazwyczaj tylko tułów – nie pojawiają się na twarzy. Jednak czynne uczestniczenie w dotychczasowych aktywnościach może być utrudnione ze względu na silne swędzenie. Czas gojenia się zmian to zazwyczaj kilka tygodni, w ciągu których należy uważać, by ich nie rozdrapać i nie dopuścić do nadkażenia, które może przedłużyć czas trwania choroby.

Po wygojeniu się wszystkich zmian, choroba zazwyczaj więcej się nie pojawia. Niestety, nie jest to zasada, która dotyczy wszystkich chorych na łupież różowy. U części pacjentów łupież tego typu potrafi nawracać nawet kilkakrotnie. W takim przypadku doradza się między innymi zmianę kosmetyków pielęgnacyjnych na łagodniejsze, jednak nie zawsze jest to pomocne.

W sytuacji, gdy łupież różowy nie znika przez długi czas, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Podobne objawy wykazują bowiem inne choroby skóry, takie jak łuszczyca czy grzybica. W przeciwieństwie do łupieżu różowego, te schorzenia wymagają specjalnego działania i zastosowania odpowiednich środków leczniczych.

 

Odpowiedź do artykułu “Łupież różowy

  1. dziadek na orzechu

    Od prawie dwóch lat próbuję wyleczyć łupież różowy. Zaczęło się niewinnie, jak chyba u każdego, że pojawiła się różowa plamka, która zaczęła się złuszczać i przeradzać w łupież. Myślałem, że to nic takiego, więc wziąłem aspirynę, rutinoscorbin i czekałem aż przejdzie bez lekarza. Okazało się, że z dnia na dzień było tylko gorzej i w końcu poleciałem do dermatologa. Już wyleczyłem i dziadostwo wróciło, a teraz po roku przerwy znowu mam łupież różowy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

26 − 23 =