Łupież pstry

Łupież pstry
5 (100%) 7

Łupież pstry to przykra dolegliwość. W odróżnieniu od standardowego łupieżu, ta postać choroby rzadko objawia się łuszczącą skórą. Pojawiają się za to przebarwienia, które często powodują dyskomfort u pacjentów. Zmiany na skórze, przy łupieżu pstrym, mogą być również swędzące, choć nie jest to regułą. W jaki sposób można poradzić sobie z tą chorobą?

Łupież pstry – objawy

Choć zazwyczaj łupież pstry jest łatwy do zdiagnozowania, to jednak w niektórych przypadkach można pomylić to schorzenie z bielactwem. Wynika to z faktu, że w obu chorobach najbardziej charakterystycznym objawem są przebarwienia, które nie ciemnieją pod wpływem promieni słonecznych. Jednak w przypadku łupieżu pstrego, można zauważyć, że zmiany skórne powiększają się lub zmniejszają na przykład pod wpływem pogody – rozwojowi grzyba najbardziej sprzyja ciepło i wilgoć. Dlatego osobom cierpiącym na łupież pstry sprzyja zima, natomiast latem mogą odczuwać natężenie dolegliwości. Poza przebarwieniami, łupież pstry objawiać się może również łuszczeniem, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawia się swędzenie skóry.

Sposoby na łupież pstry

Sposoby na łupież pstry zazwyczaj obejmują środki, które mają za zadanie zniszczenie grzyba atakującego skórę. Przy małym nasileniu objawów choroby możliwe jest jej wyleczenie za pomocą preparatów bez recepty. Zazwyczaj mają one formę kremów lub maści – zalecane jest ich stosowanie kilka razy w ciągu dnia.

Oprócz preparatów zawierających typowe środki przeciwgrzybicze, można także stosować środki na bazie ziół. Szczególnie polecane w tym celu są olejki o działaniu przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym, jak na przykład olejek herbaciany czy ten uzyskiwany z geranium. Niektóre olejki eteryczne przed zastosowaniem muszą zostać rozcieńczone – warto o tym pamiętać, by nie podrażnić skóry. Bez względu na użytą metodę należy mieć na uwadze, że rezultaty takiego działania mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie.

Oprócz stosowania preparatów, które mają działać na korzystnie na skórę. Zalecane są przede wszystkim środki zawierające filtry UV, które chronią skórę w miejscach, gdzie występują przebarwienia. Warto dbać również o to, by skóra dotknięta występowaniem łupieżu pstrego nie była narażona na żadne uszkodzenia mechaniczne. Tego typu czynniki mogą bowiem sprawić, że patogen będzie się dalej rozwijał. Niewskazane jest również stosowanie drażniących środków myjących czy pielęgnacyjnych. Takie działania warto podjąć nie tylko wtedy gdy łupież pstry już się ujawni – dbanie o stan skóry jest jednym ze skuteczniejszych działań profilaktycznych przeciwko tej chorobie.

Łupież pstry – leczenie

Jak leczyć łupież pstry, jeśli domowe sposoby i preparaty dostępne bez recepty nie przyniosły rezultatu? W przypadku, gdy stosowane środki przeciwgrzybiczne nie dały żadnego efektu, może się okazać, że chorobą wcale nie jest łupież pstry. Podobne objawy mogą bowiem występować w przypadku takich schorzeń jak bielactwo czy łuszczyca, a także inne choroby skóry. Dlatego też w przypadku, gdy żaden stosowany środek nie przyniesie rezultatu, konieczna jest wizyta u dermatologa, który postawi właściwą diagnozę i zastosuje odpowiednie leczenie.

3 odpowiedzi do artykułu “Łupież pstry

  1. Seniu

    Łupież pstry to przede wszystkim grzybica, więc trzeba go leczyć poprzez zastosowanie środków przeciwgrzybiczych. Niezwykle istotne jest usunięcie przyczyny łupieżu, bo skutki nie będą się wtedy cyklicznie powtarzać. A łupież pstry jest według mnie znacznie gorszy od klasycznego łupieżu.

  2. GosiAczek

    @Konieczka, ja mogę polecić pitywer – kupiłam ten szampon oraz emulsję i po 2 tygodniach nie ma 🙂 co prawda trzeba jeszcze pryskać się przez kilka tygodni po, ale efekt jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 26 = 32