Łupież pstry, czy jest zaraźliwy?

Łupież pstry, czy jest zaraźliwy?
5 (100%) 2

Chyba zawsze, gdy słyszymy o nowej chorobie, pojawia się w naszej głowie pytanie typu: łupież pstry czy można się zarazić? Odpowiadając na nie, warto wiedzieć, czym jest sama choroba.Łupież pstry objawia się on żółtobrunatnymi plamami, którym mogą towarzyszyć łuszczenie się skóry oraz świąd. Choroba najczęściej dotyka owłosionej skóry głowy, szyi, klatki piersiowej oraz pleców.

Patogeny przenoszą się poprzez korzystanie z przedmiotów, które wcześniej miały do czynienia z chorobowo zmienionymi miejscami u innej osoby, o ile wcześniej nie zostały one poddane dezynfekcji. Odpowiedź na pytanie: „łupież pstry czy jest zaraźliwy?” jest zatem twierdząca.

Jak uniknąć zakażenia łupieżem pstrym?
Wśród osób, które są szczególnie narażone na zakażenie, należy wymienić tych, którzy posiadają obniżoną odporność komórkową oraz o niewłaściwą higienę osobistą.

Do samego zakażenia dochodzi najczęściej w miejscach publicznych takich jak: baseny, salony fryzjerskie, kosmetyczne itd. Jeśli już dojdzie do zakażenia to zalecamy na łupież pstry emulsję oraz płyn Pityver.

Z uwagi na to należy zawsze pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny, prosić o dezynfekcję przedmiotów (np. grzebieni, łóżka do opalania w solarium) na naszych oczach oraz nosić klapki na basenach i publicznych kąpieliskach.

Profilaktyka i leczenie w 1 stadium
Zarówno w zapobieganiu chorobie, jak i jej leczeniu przydatne są kosmetyki, które utrzymują właściwe pH skóry. Przydatne również są szampony oraz mydła, w skład których wchodzi kwas salicylowy. Wśród stosowanych środków należy wymienić preparaty, które posiadają działanie przeciwgrzybiczne (klotrimazol, ketokonazol, flukonazol) i dostępne są w postaci środków do miejscowego stosowania (maści, płyny) lub doustnego przyjmowania. Pewna część tych środków dostępna jest w aptekach bez recepty i są skuteczne w walce z chorobą. Po środki o miejscowym działaniu warto sięgnąć już w pierwszych etapach choroby, gdyż mogą one skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się łupieżu oraz wyleczyć go. Warto przy tym pamiętać o właściwym odżywianiu (produkty, które są naturalnymi probiotykami, jak ogórki kiszone, jogurty).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 + = 78