Łupież łojotokowy

Łupież łojotokowy
4.7 (93.33%) 9

Łupież łojotokowy jest najczęściej spowodowany zbyt dużym wydzielaniem łoju. Przyczyną mogą być między innymi wahania hormonalne oraz nadmiar stresu. Zlekceważenie początkowych objawów choroby może prowadzić nawet do łojotokowego wypadania włosów. W jaki sposób przebiega leczenie łupieżu łojotokowego i co można zrobić po zaobserwowaniu pierwszych objawów tego schorzenia?

Objawy łupieżu łojotokowego

Łupież łojotokowy początkowo może przejawiać się w formie tak zwanego łupieżu suchego. Jeśli zacznie on być leczony w tym stadium, wątpliwe jest, że dojdzie do poważnego stadium choroby. Wiele osób nie podejmuje jednak skutecznego leczenia, dlatego warto poznać sposoby na łupież łojotokowy w przypadku, gdyby doszło do takiej ostateczności. Warto pamiętać, że łupież łojotokowy zajmuje wyłącznie skórę głowy, jednak łojotokowe zapalenie skóry może dotyczyć praktycznie całego obszaru ciała. Przetłuszczanie się skóry w przypadku tego drugiego schorzenia można dostrzec zwłaszcza na twarzy, także w okolicach uszu.

Leczenie łupieżu łojotokowego

Łupież łojotokowy leczy się zazwyczaj po konsultacji z lekarzem dermatologiem. Nie oznacza to jednak, że nie można wspomóc kuracji domowymi sposobami. W przypadku łupieżu łojotokowego należy działać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dlatego oprócz specjalnych leczniczych szamponów, warto zastosować dietę.

Dieta w przypadku łupieżu łojotokowego powinna być bogata w substancje, które zapewniają zdrowie zarówno włosom, jak i skórze. Takimi składnikami są przede wszystkim cynk, żelazo, selen, witaminy A i E oraz magnez. Ten ostatni pierwiastek jest bardzo istotny, ponieważ zły stan skóry głowy może być spowodowany stresem. Duża ilość magnezu w diecie łagodzi reakcje na stres, dlatego może znacząco wspomóc kurację. Warto dbać również o uzupełnienie kwasów omega, ponieważ ich brak wpływa na cały organizm.

Podczas kuracji łupieżu łojotokowego mogą być stosowane zarówno specjalne szampony, jak i maści. Te drugie należy wmasować w skórę głowy na noc. Substancje zawarte w tego typu preparatach mają na celu ograniczenie infekcji grzybiczej, a także powstrzymanie takich objawów łojotoku jak świąd. Drapanie skóry głowy w okresie choroby jest bardzo niewskazane. Może to spowodować nadkażenia, które mogą opóźnić proces leczenia.

Sposoby na łupież łojotokowy

Oprócz stosowania przepisanych lub aptecznych specyfików na łupież, można wspomóc terapię poprzez płukanki ze składników naturalnych. Do najbardziej znanych środków na łupież należą: cytryna, ocet oraz pokrzywa. Wszystkie one działają przeciw łojotokowi. Ponadto jeśli chce się ograniczyć świąd warto zastosować świeży sok z aloesu – wystarczy wmasować go w skórę głowy. Jeśli brak tej rośliny w domu można wykorzystać naturalny łagodzący szampon na bazie aloesu – on również będzie miał działanie łagodzące.

Jeśli konieczna jest terapia u lekarza dermatologa należy pamiętać, by brać przepisane środki zgodnie z zaleceniami. Odczuwalna ulga to za mało by odstawić leki w przypadku infekcji grzybiczej. Nieukończenie kuracji grozi nawrotem łupieżu łojotokowego, co więcej grzyby mogły się uodpornić na przepisany wcześniej środek.

Odpowiedź do artykułu “Łupież łojotokowy

  1. supluement

    Dlatego jestem zdania, że człowiek jak skończy 25 lat, to powinien brać cały czas multiwitaminę. Niezależnie od tego jak dobrze się odżywia, w dzisiejszych czasach jest to absolutna konieczność. Nawet takie głupie przypadłości jak łupież łojotokowy są spowodowane brakiem witamin i mikroelementów. Ważne jest też to, że można z tego powodu mieć też znacznie bardziej groźne schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 4 =