Łupież Gilberta

Łupież Gilberta
5 (100%) 3

Łupież Gilberta to choroba skóry, którą trudno leczyć i przed którą trudno się bronić. Na szczęście nie wymaga ona skomplikowanych działań, ponieważ po okresie kilku tygodni zmiany skórne zazwyczaj znikają same. W jaki sposób można wspomóc gojenie się wysypki przy łupieżu Gilberta i co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Przyczyny łupieżu Gilberta

Skuteczne zapobieganie łupieżowi Gilberta nie jest możliwe, ponieważ nie jest znany mechanizm powstawania tej choroby. Obecnie uważa się, że przyczyną tego schorzenia jest wirus, jednak jednocześnie łupież Gilberta uważany jest za chorobę niezaraźliwą. Podejrzewa się, że mechaniczne lub chemiczne (wywołane na przykład drażniącymi preparatami do pielęgnacji ciała) uszkodzenia skóry, mogą przyczyniać się do nadkażeń wirusem i pośrednio być powodem łupieżu Gilberta. Jednak ta zasada nie musi sprawdzić się w każdym przypadku. Łupież Gilberta zazwyczaj pojawia się na tułowiu, omijając kończyny i twarz.

Leczenie łupieżu Gilberta

Leczenie łupieżu Gilberta polega przede wszystkim na zmniejszaniu objawów choroby. Choć dodatkowe dolegliwości nie pojawiają się u wszystkich chorych, to jednak takie objawy, jak swędzenie czy nawet ból, bywają bardzo uciążliwe. Lekarz dermatolog zazwyczaj w takich przypadkach przepisuje maść ze sterydami, która szybko pomaga, jednak nie może być stosowana dłużej, niż jest to zalecane.

Naturalne sposoby na łupież Gilberta to przede wszystkim okłady z naparów ziołowych. Stosuje się je tylko na miejsca pokryte wysypką. Najczęściej polecany do tego celu jest napar z rumianku lub lawendy, skuteczne mogą okazać się również jagody jałowca. By zminimalizować swędzenie można użyć również świeżego ogórka – szczególnie skuteczny w przypadku tego typu dolegliwości jest świeży miąższ – wystarczy położyć go na zmienioną skórę.

Naturalne sposoby na łupież Gilberta

Warto wypróbować ziołowe preparaty do smarowania skóry, zawierające wyciągi z takich roślin, jak lawenda, arnika, nagietek czy czarny bez. Skutecznym domowym sposobem na łupież Gilberta są również kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem jabłkowego octu lub sody oczyszczonej. Jednocześnie należy unikać kąpieli gorących, które podrażniają skórę i mogą przyczynić się do pogorszenia dolegliwości. Co więcej – gorące kąpiele nie są zalecane także po zagojeniu się zmian – przegrzanie lub drażniące działanie niektórych środków pielęgnacyjnych może spowodować nawrót choroby.

Niektórym osobom cierpiącym na to schorzenie pomaga również krótkotrwałe opalanie chorej skóry. Rzeczywiście, promieniowanie UV może powstrzymywać rozwój czynnika wywołującego łupież Gilberta, ponieważ wysypka występująca przy tym rodzaju łupieżu często nie pojawia się w miejscach wystawianych na słońce. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że skóra z tego typu zmianami jest bardziej wrażliwa na oparzenia słoneczne, dlatego doradza się opalanie w godzinach mniejszego natężenia promieni UV.

Jeśli podane sposoby nie przynoszą efektów, a dodatkowo choroba stale nawraca, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem specjalistą, ponieważ inne choroby skóry mogą dawać podobne objawy do łupieżu Gilberta.

Odpowiedź do artykułu “Łupież Gilberta

  1. omotany

    Mi lekarz dermatolog powiedział, że łupież Gilberta to schorzenie wirusowe, ale w gruncie rzeczy nie muszę się obawiać, że zarażę innych domowników. Jak dla mnie, to nie trzyma się kupy, bo skoro wirus, to każdy może go złapać, a zwłaszcza dzieci, które mają obniżoną odporność. Ale przecież chyba lekarz dermatolog chyba wiec co mówi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

32 + = 35