Jak pozbyć się łupieżu?

Jak pozbyć się łupieżu?
5 (100%) 8

Łupież to częsta, a jednocześnie męcząca dolegliwość. Głównym objawem tej choroby jest widocznie łuszcząca się skóra głowy. Choć takie zjawisko jest jak najbardziej naturalne, to w przypadku łupieżu można zaobserwować znaczne jego nasilenie. Jak pozbyć się łupieżu i co zrobić w przypadku, gdy domowe lub alternatywne metody zawiodą?

Standardowy łupież może mieć kilka odmian. Łupież pojawiający się przy tłustej skórze głowy ma zazwyczaj żółte zabarwienie i może być spowodowany rozrostem drożdżaków. W takim przypadku pomocny bywa specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy. Jeśli jednak nawet tego typu profesjonalna pomoc nie zadziała, konieczna jest wizyta u dermatologa – on może zlecić badanie, które wskaże, przeciw jakim grzybom należy przeprowadzić kurację. Leczenie tego typu składa się zazwyczaj ze środków przeznaczonych do stosowania zewnętrznego oraz wewnętrznego.

Domowe sposoby na łupież

Łupież suchy ma zazwyczaj białe lub sine zabarwienie. Może być spowodowany niewłaściwą pielęgnacją skóry głowy lub drażniącymi kosmetykami. W takim przypadku warto zmienić kilka nawyków dotyczących zwłaszcza mycia włosów. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na długość spłukiwania skóry głowy po rozprowadzeniu szamponu. Skóra głowy oraz włosy powinny być bardzo dobrze wypłukane – resztki kosmetyku mogą przyczyniać się do powstawania suchego łupieżu. W przypadku skóry wrażliwej warto pomyśleć także o dodatkowym nawilżeniu, na przykład poprzez olejowanie – do tego celu najlepiej używać produktów bez żadnych zapachowych dodatków.

Jak się pozbyć łupieżu przy pomocy domowych sposobów?

Najczęściej zalecaną metodą jest stosowanie preparatów z aloesem. Zalecane są zarówno naturalne aloesowe szampony, jak i użycie świeżego miąższu. Wcieranie tego typu produktów w skórę głowy pomaga pozbyć się nagromadzonego łupieżu, a to pomaga przeniknąć innym leczniczym substancjom. Po zastosowaniu tego typu środków warto użyć preparatów zawierających cynk, które działają kojąco na skórę głowy i pomagają w przypadku wielu innych problemach skórnych.

Skuteczne sposoby na pozbycie się łupieżu to także aromaterapia oraz joga. W przypadku aromaterapii sprawdza się wyciąg z bodziszka lub wyciąg z szałwii na bazie oleju. Joga oraz masaże sprawdzą się w przypadku leczenia łupieżu tylko wtedy, gdy przyczyną zaostrzenia się chorobowych zmian jest stres. Dodatkowo masaż skóry głowy może pomóc w oczyszczeniu skóry głowy przed nałożeniem preparatów leczniczych. W przypadku nasilenia się choroby na skutek zdenerwowania oprócz wymienionych metod warto rozważyć również specjalne ćwiczenia antystresowe, które można wykonywać wszędzie.

W przypadku, gdy skóra głowy nie jest ani zbyt sucha, ani zbyt tłusta, domowym sposobem na wyleczenie łupieżu może być płukanka z roztworu kwasu acetylosalicylowego i wody. Stosując ten sposób należy pamiętać, by roztwór pozostawić na skórze głowy przynajmniej przez kwadrans. Tę metodę należy stosować po każdym myciu włosów, dopóki nie pojawi się spodziewany efekt. Potem można stosować standardową pielęgnację.

W przypadku, gdy łupież uda się wyleczyć domowymi sposobami, nadal nie należy rezygnować z łagodnych produktów do pielęgnacji włosów.

2 odpowiedzi do artykułu “Jak pozbyć się łupieżu?

  1. Sebastian Drausal

    Też miałem łupież i to bardzo wkurzający. Ale w końcu wpadłem na to, żeby nie przetłuszczać włosów. Wcześniej zdarzało mi się, że zapominałem o umyciu głowy po triathlonie, bo emocje, zmęczenie wiadomo. A potem praktycznie po 2-3 dniach pojawiał się łupież i przez dobry tydzień sypałem śniegiem aż huczało. Ale od kiedy postawiłem na częste mycie włosów, problem łupieżu znacznie mniej mnie dotyczy.

  2. dobra zmiana

    Nie mówią o tym eksperci, ale prawda jest taka, że na łupież dobre jest osuszanie skóry. Niby ma być balans, żeby skóra głowy nie przetłuszczała się, ale też nie wysuszała. Tylko, że łatwe to jest tylko w teorii. Z dwojga złego lepiej żeby było jak najmniej łoju, bo to właśnie on jest pożywką dla łupieżu. Lepiej więc myć włosy z łupieżem szamponem wysuszającym, niż nawilżającym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 2