Jak leczyć trądzik różowaty?

Jak leczyć trądzik różowaty?
5 (100%) 3

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą zapalną skóry twarzy. Charakterystyczne jest dla niej zaczerwienienie, krosty oraz pajączki. Trądzik tego typu występuje najczęściej wśród mieszkańców Europy Północnej i Zachodniej oraz Ameryki Północnej.

Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyny schorzenia nie są do końca znane. Lekarze przypuszczają, że mogą to być łojotok, promieniowanie UV, bądź zaburzenia hormonalne czy nawet choroby układu pokarmowego. Na trądzik różowaty najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji oraz cerze naczynkowej. Być może choroba ma także podłoże genetyczne.

Objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty najczęściej rozpoczyna się w wieku 20-30 lat, charakterystycznym i powtarzającym się rumieniem na twarzy. Wraz z upływem czasu, rumień utrwala się, pojawiają się także pajączki (rozszerzone naczynia krwionośne) oraz grudki i krosty w środkowej części twarzy. Kolejne stadium wiąże się z rozrostem gruczołów łojowych, co w skrajnych wypadkach może powodować nawet zmianę kształtu twarzy. Pełną fazę rozwoju trądzik różowaty osiąga w wieku 40-50 lat.

Rodzaje trądziku różowatego

Wyróżnia się najczęściej cztery postacie trądziku różowatego:

 • rumieniowo-teleangiektatyczna – rumień pojawia się w środkowej części twarzy (powracający lub trwały), towarzyszą mu rozszerzone naczynia krwionośne,
 • grudkowo-krostkowa – pojawia się stały obrzęk twarzy i rumień, drobne guzki oraz krosty w centralnej części twarzy,
 • guzowata – rumień i obrzęk twarzy jest stały, skóra jest nierówna, pojawiają się krosty i guzki, zmiany zlokalizowane są w okolicach nosa, łuków jarzmowych, czoła, uszu i nosa,
 • oczna – pojawia się kłucie i pieczenie w okolicy oczu, może dojść do zapalenia spojówek i nadwrażliwości na światło.

Czasem choroba miewa łagodniejsze okresy, ale bywają też zaostrzenia stanów chorobowych. Każdy atak przyczynia się do pogorszenia się stanu skóry.

Trądzikowi różowatemu sprzyja szereg czynników – alkohol, stres, gorące i pikantne posiłki, promieniowanie UV, wysiłek fizyczny, wiatr, sauna, gorące kąpiele. W okresie chorobowym należy ich więc unikać.

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty leczony jest przede wszystkim preparatami, które powodują poprawę krążenia, a także lekami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi, a także powodującymi odnowę bariery naskórkowej. W przypadku wystąpienia odmiany guzowatej przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny, elektrokoagulacja, dermabrazja, kriochirurgia lub laseroterapia. W leczeniu postaci ocznej zastosowanie znajdują m.in. sztuczne łzy i glikokortykosteroidy. Konieczna jest oczywiście również stała opieka ze strony okulisty.

Niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry. U osób chorych po zastosowaniu kosmetyków może dojść bowiem do licznych podrażnień. Wskazane jest więc używanie środków nawilżających, łagodnych i przeciwzapalnych, które nie zatykają porów, a poza tym nie zawierają alkoholu, środków zapachowych czy olejków eterycznych. Na co dzień osoby chore obowiązkowo muszą stosować kremy z filtrem UV. Powinny unikać także światła słonecznego, zmian temperatury, ostrych przypraw oraz innych czynników drażniących.

4 odpowiedzi do artykułu “Jak leczyć trądzik różowaty?

 1. Książe Redy

  Mi się ostatnio udało zdiagnozować trądzik różowaty i to trafnie. U mojego teścia. Potem poszedł do dermatologa i okazało się, że mam rację. A wcześniej nie widziałem tego nigdy, tylko na zdjęciach widziałem w internecie.

 2. szczęściarz

  Nie ma szans na to, żeby wyleczyć trądzik różowaty. Najczęściej nawet jak się uda to to tylko ułuda (nie czuję jak rymuję 😉 ). Bo trądzik różowaty praktycznie zawsze pojawia się po raz kolejny. To norma i niestety trzeba się z tym pogodzić.

  1. Alicja1717

   Lidka, szczęściarz ma po części rację, niestety. 🙁 Spotkałam się z opinią, że objawy trądziku różowatego można tylko „wyciszyć”. No, ale mimo wszystko, warto walczyć, żeby choć trochę wyglądać lepiej. 🙂
   Testowałam podany przez Ciebie kosmetyk (jest naturalny, więc nie obawiałam się podrażnień). I jestem bardzo zadowolona. Krem się świetnie wchłania, pozbyłam się dzięki niemu zaczerwień w okolicy brody i nosa.

   Mam nadzieję, że Ci też pomoże. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 5