Czym są implanty stomatologiczne i w jakim celu się je stosuje?

Oceń

Implanty zębowe, zwane inaczej wszczepami śródkostnymi to protezy, które stosuje się po to by odbudować utracone uzębienie. Implant zęba zazwyczaj wykonuje się z tytanu, ponieważ jest on metalem zupełnie obojętnym dla organizmu ludzkiego i w żaden sposób nie wpływa na jego stan zdrowia. Implanty zębów produkuje się w rozmaitych kształtach oraz wielkościach, a ich powierzchnia nadaje się to tego by poddać ją procesowi modyfikacji. Implantologia stanowi alternatywę dla klasycznych działań mających na celu rozwiązywanie problemów protetycznych.

Jakie rodzaje implantów stomatologicznych istnieją?

Najbardziej popularne są implanty śródkostne, które mocuje się w obrębie kości odpowiedzialnej za budowę szczęki oraz żuchwy. Proces wstawiania implantów przebiega w tym wypadku w dwóch etapach. Pierwsza faza polega na umieszczeniu wszczepu w określonym miejscu, a zaraz potem zszyciu otaczającego go dziąsła. Po upływie od 3 do 6-ciu miesięcy, które stanowią okres regeneracji uszkodzonej tkanki następuje druga faza, która polega na wyłonieniu implanta i osadzeniu na jego szczycie łącznika służącego do ulokowania korony zębowej.

Innym typem są zaś implanty podokostnowe, które mocowane są znacznie bardziej powierzchniowy sposób, ponieważ umieszcza się je bezpośrednio pod obszarem dziąsła, w taki sposób jedynie delikatnie stykały się z zewnętrzną częścią kości. W ich przypadku stosowany system działania złożony z jednego etapu. Wierzchołek implantu pozostawia się na zewnątrz przez cały czas aż do wygojenia kiedy to następuje zamocowanie koron zębowych. Jest to rozwiązanie alternatywne dla tych pacjentów, którzy posiadają kości, które wykazują małą gęstość, co uniemożliwia osadzenie się u nich implantów śródkostnych. Zabieg ten cechuje jednak o wiele mniejsza wytrzymałość niż w przypadku pierwszego, który został opisany w niniejszym artykule.

Podział implantów stomatologicznych.

Sztuczne korzenie występują w wielu kształtach. Wśród nich znajdziemy między innymi takie, które swoim wyglądem przypominają śruby, cylindry oraz spirale. Nie są to jednak wszystkie geometryczne wariacje na ten temat.

Podział implantów stomatologicznych można określić także dzieląc go ze względu na rozmiar wszczepianych struktur. Najbardziej popularne implanty zawierają się między 3,5 do 4,2 milimetra średnicy, ale istnieją także formy o średnicy 6 mm oraz mniejsze w przedziale od 2 do 3,5 mm.

Wszystkie typy implantów stomatologicznych różnią się od siebie wartościami takimi jak materiał, z którego zostały wykonane (najczęściej używane są tytanowe) czy substancja, którą pokrywa się ich powierzchnię, w tym celu używane są między innymi biomateriały oraz plazma tlenku tytanu.

Przestrzeganie przez pacjenta zaleceń lekarskich, które dotyczą potrzymania się od palenia tytoniu oraz dokładnej i codziennej higieny jamy ustnej może przyczynić się do tego, że wszczepiony implant będzie służył nawet kilkadziesiąt lat, a więc warto się do nich stosować.

Jak ma się sprawa finansowa, czyli ile wynosi cena implantu?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Ile kosztuje implant zęba?” Otóż ceny rozpoczynają się od 1800 do nawet 5000 zł. Jest to zależne od gabinetu stomatologicznego, w którym wykonany ma być zabieg. Protezy na implantach nie należą do najtańszych kwestii, jednak stanowią one inwestycję na lata. Oznacza to że wyższy koszt implantu zęba może wypadać korzystniej na danej przestrzeni czasu jego użytkowania niż kierowanie się oszczędnością. Proteza na implantach oraz jej cena nie nalezą do zagadnień, które powinny trafiać na półkę rozwiązań ekonomicznych. Warto również sprawdzić, gdzie szukać implantów w Gdańsku.

Jest jeszcze jedna istotna sprawa, nad którą należy się pochylić chcąc założyć implanty zębowe. Przeciwwskazania, o których mowa to jedna z najbardziej ważnych kwestii, które dotyczą tego tematu. Należą do nich między innymi:

  • nieustabilizowana cukrzyca;
  • ciąża;
  • występujące nowotwory;
  • problemy z krzepliwością krwi;
  • padaczka;
  • reumatyzm;
  • próchnica;
  • parodontoza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 32 = 34