Czym jest migrena?

Czym jest migrena?
5 (100%) 5

Migrena to schorzenie przewlekłe, które powoduje uciążliwe bóle głowy. Najbardziej jej dotkliwym objawem jest właśnie ból głowy. Według szacunków lekarzy, na migrenę cierpieć może nawet do 20% populacji. Nie każdy ból głowy to jednak migrena.

Migrenę wyróżnia kilka cech:

 • ból jest napadowy, tętniący,
 • ból najczęściej rozpoczyna się z jednej strony np. ból z tyłu głowy,
 • ból jest silny i przewlekły,
 • napad migreny tra od 4 do 72 godzin,
 • ból pojawia się niekiedy w cyklach kilkunastominutowych, bądź trwa nawet kilka godzin bez przerwy,
 • napady bólu powracają, przerwy trwają od kilku do do kilku miesięcy,
 • ból jest dokuczliwy i utrudnia codzienną aktywność.

Kto najczęściej choruje na migrenę

Migrena dotyka częściej kobiet, niż mężczyzn. Najczęściej zapadają na nią osoby w średnim wieku, ale nie omija także dzieci. Szacuje się, że migrena dotyczy około 5% chłopców i dziewczynek do 12. roku życia. Później zachorowalność na migrenę rośnie, zazwyczaj ustępuje wraz z menopauzą i starzeniem się organizmu. Czasami migrena zanika także w czasie ciąży.

W przypadku migreny dość istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne. W 70% przypadków choroba ma podłoże genetyczne i występowała już w rodzinie. Leczenie jest objawowe i ogranicza się w zasadzie do stosowania środków farmakologicznych.

Rodzaje migreny

Wyróżnia się dwie główne odmiany migreny – migrena z aurą oraz bez aury. Najczęściej spotykana jest migrena bez aury, która dotyczy 80% chorych. Typowy dla niej jest silny, pulsujący ból, umiejscowiony przede wszystkim w okolicy skroni. Dolegliwości trwają od 4 do 72 godzin. Czasami ból pojawia się także w części czołowej. Jego cechą charakterystyczną jest jednostronność. Poza tym pojawiać się mogą nudności i wymioty, a także nadwrażliwość na zapachy, smaki i dźwięki.

Migrena z aurą dotyczy jedynie 15 % ogółu osób cierpiących na migrenę. Aura to zespół objawów, które poprzedzają napad bólu głowy. Są to głównie objawy wzrokowe – miraże, ciemne plamki po jednej stronie. Niekiedy pojawiać się mogą również zawroty głowy czy utrata łaknienia. Rzadkim objawem jest drętwienie kończyn oraz trudności w wysławianiu się i pogorszenie koncentracji.

Diagnozowanie migreny

Rozpoznanie migreny stoi po stronie lekarza. Bóle głowy mają bowiem różne przyczyny. Oprócz wywiadu konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych w celu potwierdzenia lub wykluczenia schorzenia. Pomocny może być prowadzony przez pacjenta regularnie Dzienniczek Migrenowy. Oprócz tego, niekiedy przeprowadza się też badania neurologiczne m.in. tomografię komputerową.

Migrena jest specyficzną chorobą, której przebieg z reguły bywa bardzo indywidualny. Różne są więc jej przyczyny, objawy, nasilenie bólu oraz metody leczenia. Po rozpoznaniu choroby nie zawsze pacjent zdaje sobie sprawę w jaki sposób może sobie radzić z bólem. Dlatego też niezwykle ważne jest pozostanie pod opieką lekarza, najlepiej specjalisty z zakresu neurologii. W przypadku różnych osób i organizmów, inne leki i sposoby mogą przynosić ulgę, łagodzić objawy chorobowe i powodować szybszy powrót do normalnej aktywności.

2 odpowiedzi do artykułu “Czym jest migrena?

 1. Szrama

  U nas na wszystko trzeba wymyślić osobną nazwę. Przecież migrena to nic innego jak przewlekły ból głowy. Czyli zwykły ból głowy, który po prostu występuje częściej lub dłużej. Ale oczywiście w Polsce trzeba wykombinować coś, żeby kasę z ludzi ciągnąć, żeby myśleli, że nie wiadomo jakie schorzenia mają.

 2. Sabinka

  Migrena to nie są żarty, ani żadne fanaberie. Skoro lekarz mówi, że to choroba, to przestań się zacofańcu mądrzyć. Załóż swoje kiedyś białe skarpety do sandałów, siatka Biedronki do ręki i zasuwaj zadawać szyku na osiedlu. Migrena jest dramatem wielu tysięcy kobiet w Polsce i nie życzę sobie, żeby jakiś chłystek się z nas śmiał!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =